IBS - ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO

IBS (ang. Irritable Bowel Syndrom) Zespół Jelita Drażliwego/Nadwrażliwego- to przewlekła, trwająca co najmniej 3 miesiące) choroba przewodu pokarmowego, dotycząca przede wszystkim jelit. Jest zespołem objawów skoncentrowanych w obszarze jelit.

 

Do głównych symptomów IBS należą:

 bóle brzucha, nasilające się szczególnie po posiłkach

 odbijanie i gazy

 uczucie tzw. „przelewania” w brzuchu

 śluz w kale

 zaburzenia rytmu wypróżnień, które dzielą się na trzy typy:

 

Zespół Jelita Drażliwego

Postać biegunkowa

Postać zaparciowa

Postać mieszana

Biegunka występującą kilka razy w tygodniu/w ciągu dnia

Zaparcia powodujące bolesne wypróżniane, występujące raz na kilka dni

Naprzemiennie występujące po sobie biegunka i zaparcie

 

Główna przyczyna powstawania Zespołu Jelita Nadwrażliwego nie jest jeszcze poznana. Istnieją natomiast pewne czynniki, które mogą wpływać na jego powstawanie. Do tych czynników należą:

 70-90%- pochodzenie natury psychicznej (stany depresyjne, niepokój, nawet zaburzenia osobowości)

 w 84% przypadków- SIBO- przerost bakteryjny jelita cienkiego

 przebyte infekcje jelit

 dieta zawierająca małą ilość błonnika pokarmowego

 zaburzenia czuciowe i ruchowe jelit-wywołane np. przez niektóre leki, hormony lub pokarm (nietolerancje pokarmowe)

 

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój:

 nowotwór jelit u przodków

 zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie

 krew widoczna w stolcu

 niedokrwistość

 

Możliwości diagnostyczne:       

Oprócz zalecanych badań lekarskich, takich jak: kolonoskopia, badanie kału na obecność tzw. „krwi utajonej” i USG jamy brzusznej, warto udać się do dietetyka, który po zebraniu obszernego wywiadu zdrowotnego  i żywieniowego będzie mógł zalecić i/lub wykonać resztę testów uzupełniających, potrzebnych do prawidłowego zdiagnozowania postaci IBS oraz dobrania odpowiedniego postępowania.

 

Przede wszystkim ważnym krokiem jest wykonanie:

  Testów na nietolerancje pokarmowe, ponieważ nietolerancje są przyczyną stanu zapalnego w jelicie, który przyczynia się do powstawania IBS

 Następnie potrzebne jest wykonanie badania sprawdzającego skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu jelitowego Gut Flora, aby dowiedzieć się czy występuje niedobór dobroczynnych bakterii i grzybów i/lub przerost bakterii, grzybów i pleśni chorobotwórczych. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z poważnym zjawiskiem dysbiozy jelitowej (braku równowagi pomiędzy dobroczynnymi mikroorganizmami, a chorobotwórczymi). W przypadku wybrania badania rozszerzonego czyli Gut Flora Plus pacjent dodatkowo otrzymuje wynik poziomów tzw. markerów stanu zapalnego, np. kalprotektyny (stan zapalny jelit) i innych.

 

Na podstawie zebranego wywiadu, testów na nietolerancje pokarmowe oraz skanu mikrobiomu jelitowego dietetyk przystępuje do ułożenia diety dobranej indywidualnie do potrzeb i preferencji pacjenta. Przygotowuje odpowiednie zalecenia do stosowania przez podany okres czasu, probiotykoterapię i suplementację (jeśli jest to konieczne). Stan pacjenta jest kolejno monitorowany w regularnych odstępach czasu.

 

W Centrum Medycyny Ekologicznej…

W Centrum Medycyny Ekologicznej po edukacji zdrowotno-żywieniowej i odpowiednio dobranych zaleceniach, pacjenci zauważają pozytywne efekty terapii. Przede wszystkim obserwuje się regularność wypróżnień i coraz rzadziej występujące bóle brzucha lub ich całkowity brak, nawet w sytuacjach stresowych. Szybko uczą się wdrażać zasady zdrowego stylu życia , co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i wyższą jakość codziennego życia. Po odpowiednim upływie czasu od momentu wprowadzenia interwencji (indywidualnie) większość objawów lub wszystkie są coraz mniej zauważalne. Niekiedy pacjenci cieszą się, że czują się jak dawniej (przed wystąpieniem IBS).

 

Zachęcamy do wykonania testów na nietolerancje pokarmowe, badania Gut Flora lub Gut Flora Plus, aby oprócz badań lekarskich dietetyk mógł jak najlepiej pomóc Państwu w tej chorobie.

 

Jeżeli nie wiesz jakie badanie wybrać skontaktuj się z nami, dobierzemy odpowiedni pakiet badań.

 

Źródła:

  • Yang J., Lee HR., Low K., Chatterjee S., Pimentel M.- „Rifaximin versus other antibiotics in the primary treatment and retreatment of bacterial overgrowth in IBS.. „Digestive diseases and sciences”, Styczeń 2008
  • Gerd Herold i współautorzy- "Medycyna wewnętrzna"
  • Lin HC.- Small intestinal bacterial overgrowth: a framework for understanding irritable bowel syndrome.. „JAMA : the journal of the American Medical Association, Sierpień 2004.
  • Lu WZ., Gwee KA., Moochhalla S., Ho KY.- Melatonin improves bowel symptoms in female patients with irritable bowel syndrome: a double-blind placebo-controlled study.. „Alimentary pharmacology & therapeutics”, Listopad 2005
  • Bartłomiej Antoni Ziółkowski- „Epidemiologia dolegliwości brzusznych w polskiej populacji”, 2012
  • dr hab. med. Włodzimierz Januszewicz i prof. dr hab. med. Franciszek Kokot- "Interna" ​
  • dr hab. med. Andrzeja Szczeklika - "Choroby wewnętrzne"

TOP