ŁUSZCZYCA

ŁUSZCZYCA – CHOROBA SKÓRY CZY UKŁADU ODPORNOŚCIOWEGO?

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunizacyjna o podłożu zapalnym, charakteryzująca się łuszczącymi wykwitami skórnymi oraz stawowo-ścięgnistymi.

Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Wpływ na ujawnienie się genów kodujących tę chorobę ma ilościowy i jakościowy skład mikroflory jelitowej, który zależny jest m.in. od.:

 Występowania przewlekłego stresu

 Niedbałego stylu życia

 Stosowanych leków (antybiotyki, NLPZ-niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki sterydowe, statyny, interferon)

Stosowanych używek (nikotyna, alkohol)

JAKIE SĄ OBJAWY ŁUSZCZYCY?

Łuszczyca objawia się typowymi dla tej jednostki chorobowej wykwitami skórnymi, często zaczerwienionymi (owalne bądź okrągłe, czerwonobrunatne lub zaróżowione, płaskie grudki o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską, powstałą w wyniku zrogowacenia ognisk chorobowych. Zmiany mają czasem tendencję do zlewania się). Głównie obejmują one następujące obszary:

 Łokcie

 Kolana

 Stawy palców u dłoni i stóp

 Kość krzyżową

Okolicę pośladkową

Owłosioną skórę głowy

W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH ATAKUJE ŁUSZCZYCA?

Niekiedy wykwity pojawiają się w małych ilościach lub po jednej stronie ciała, a innym razem obejmują całe obszary skóry: plecy, brzuch, nogi, nawet twarz. Bardzo często towarzyszy im świąd. Gdy następuje osłabienie organizmu poprzez:

Nietolerancje pokarmowe (jedna z głównych przyczyn chorób autoimmunizacyjnych, idzie w parze razem z dysbiozą jelitową)

 Schorzenia internistyczne, które zmieniają procesy przemiany materii (np. dna moczanowa, cukrzyca typu II, hipokalcemia)

 Infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)

 Mechaniczne uszkodzenia lub długotrwałe podrażnienia skóry (rany, ucisk spowodowany za ciasną odzieżą lub np. paskiem od zegarka, silne nasłonecznienie)

 Niedobór snu

występuje tzw. „rzut choroby” i uwidaczniają się wykwity skórne. Są one naprzemienne z samoczynną remisją choroby, czyli brakiem objawów łuszczycy.

JAKIE SĄ TYPY ŁUSZCZYCY?

 

Istnieje kilka typów łuszczycy, różniący się między sobą miejscem i rodzajem występowania wykwitów skórnych:

  • Łuszczyca pospolita (inaczej zwykła- spotykana u 90% zdiagnozowanych)
  • Łuszczyca stawowa (inaczej łuszczycowe zapalenie stawów- dotyka 5-20% przypadków)
  • Łuszczyca kropelkowata
  • Łuszczyca plackowata
  • Łuszczyca odwrócona
  • Łuszczyca krostkowa
  • Łuszczyca wysiękowa
  • Łuszczyca zastrzała
  • Łuszczyca brodawkująca
  • Łuszczyca brudźcowa
  • Erytrodermia łuszczycowa

DO KOGO UDAĆ SIĘ PO POMOC?

Oprócz zalecanych badań lekarskich oraz wizyty u dermatologa i/lub kosmetologa, warto udać się do dietetyka, który po zebraniu obszernego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego będzie mógł zalecić i/lub wykonać resztę testów uzupełniających, potrzebnych do dobrania odpowiedniego postępowania.

 

ZRÓB PIERWSZY KROK!

Przede wszystkim ważnym elementem walki z łuszczycą jest wykonanie:

Testów na nietolerancje pokarmowe, ponieważ nietolerancje doprowadzają do stanu zapalnego w jelicie, który przyczynia się do powstawania chorób autoimmunizacyjnych, do których zaliczana jest łuszczyca.

Następnie potrzebne jest wykonanie badania sprawdzającego skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu jelitowego Gut Flora, aby dowiedzieć się czy występuje niedobór dobroczynnych bakterii i grzybów i/lub przerost bakterii, grzybów i pleśni chorobotwórczych. Wynik badanie jednoznacznie wskaże, czy mamy do czynienia z poważnym zjawiskiem dysbiozy jelitowej (braku równowagi pomiędzy dobroczynnymi mikroorganizmami, a chorobotwórczymi). W przypadku wybrania badania rozszerzonego czyli Gut Flora Plus pacjent dodatkowo otrzymuje wynik poziomów tzw. markerów stanu zapalnego, np. kalprotektyny (stan zapalny jelit) oraz innych wskaźników oceniających funkcjonalność jelit.

Na podstawie zebranego wywiadu, testów na nietolerancje pokarmowe oraz badania mikroflory jelit dietetyk przystępuje do ułożenia diety dobranej indywidualnie do potrzeb i preferencji pacjenta. Przygotowuje odpowiednie zalecenia do stosowania przez podany okres czasu, probiotykoterapię i suplementację (jeśli jest to konieczne). Stan pacjenta jest kolejno monitorowany w regularnych odstępach czasu.

W CENTRUM MEDYCYNY EKOLOGICZNEJ…

 

W Centrum Medycyny Ekologicznej po edukacji zdrowotno-żywieniowej i odpowiednio dobranych zaleceniach, pacjenci zauważają pozytywne efekty terapii. Przede wszystkim obserwuje się zmniejszenie skórnych ognisk zapalnych (lub stawowych w przypadku łuszczycy stawowej) oraz świądu i bólu skóry. Pacjenci szybko uczą się wdrażać zasady zdrowego stylu życia, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i wyższą jakość życia codziennego. Po odpowiednim upływie czasu od momentu wprowadzenia interwencji (indywidualnie) większość objawów lub wszystkie są coraz mniej zauważalne- następuje tzw. remisja choroby.

Zachęcamy do wykonania testów na nietolerancje pokarmowebadania Gut Flora lub Gut Flora Plus, aby oprócz badań lekarskich dietetyk mógł jak najlepiej pomóc Państwu w tej chorobie.

 

Jeżeli nie wiesz jakie badanie wybrać skontaktuj się z nami, dobierzemy odpowiedni pakiet badań.

 

Źródła:

  • Zalewska-Janowska, Błaszczyk H.- „Choroby skóry”, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009
  • Beata Miękoś-Zydek, Aneta Ryglewska-Cho, Magdalena Lassota-Falczewska, Piotr Czyż, Andrzej Kaszuba- „Jakość życia pacjentów z łuszczycą.Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2006
  • Christophers, Wolska, A.Langner- „Łuszczyca”, E.Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2006
  • Błaszczyk M.- „Mikrobiologia środowisk” Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010
  • Strzępa A., Szczepanik M.- „Wpływ naturalnej flory jelitowej na odpowiedź immunologiczną. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2013

TOP